Zahrada ztracené vody

Zahrada ztracené vody

Autor projektu: SAIKA
Lokalita: Brno-Řečkovice
Rozpočet: 350tis. Kč
Rozloha: 300m²
Rok realizace: 2018
Projekce/Realizace/Údržba

Hlavní myšlenkou je přenesení stylizované vodní kaskády z vápencových kamenů mezi kterými se voda ztrácí do „podzemí“. Koncept navazuje na původní uspořádání, dodává zahradě život a zvuk v podobě zurčící vody, barvy a vůni v podobě rostlin, a stín v podobě stromů.

Nejníže položená část zahrady je odpočinkovou částí s meditačním kamenem a magnolií. Podrost vytváří extenzivní výsadba trvalek s převahou kapradin rodu Geranium. Tato část je navržena jako harmonický a klidný protipól dynamickému vodnímu prvku.

Vodní kaskáda překonává výškový rozdíl pomocí přepadů, vápencové monolity a balvany přehrazují a zpomalují padání vody. V nejvyšším bodu kaskády je umístěna menší nádrž obdélníkového tvaru. Svah je osázený trvalkami a keři v barvě žluté, fialové a modré. Rostliny svým náhodným uspořádáním připomínají stepní porost a postupně přechází do štěrkové plochy.

Chodníček a schody ze žulových šlapáků propojují zahradu s výše položenou travnatou částí. Do porostu břečťanu je zasazena dřevěná lavička a podél stěny vznikl záhon bylinek. Záhon doplňují pítka pro ptactvo.