Zahrada zapomenuté usedlosti

Zahrada zapomenuté usedlosti

Autor projektu: SAIKA
Lokalita: Rimavská sobota
Rozpočet: neuvedeno
Rozloha: 10 000m²
Rok realizace: 206
Projekce

Krajina, která je součástí zahrady, zahrada, která je součástí krajiny. Taková je hlavní myšlenka konceptu pro zahradu v Rimavské Sobotě. Vše důležité se odehrává v naznačených osách východ – západ, sever – jih a jako korálky jsou zde navlečeny jednotlivá zákoutí.
Při příjezdu na pozemek je díky přirozené modelaci terénu vidět ze zahrady jen malý kousek.
První část je čistě provozní, na kamenné dlažbě je navrženo stání pro 2 – 3 auta a vstup do objektu stodoly, který je určen k využití jako sklad techniky a zároveň ubytování pro hosty. Stodola má na druhé straně také svou malou privátní zahrádku, s výhledem do ovocného sadu.
Brankou v plotě projdete mezi keři do hlavní, obytné části zahrady. Kamenná šlapáková dlažba pokračuje až k obývacímu pokoji a slouží jako pracovní plocha např. pro zpracování a skladování dřeva. Kamennou dlažbu střídá dřevěná terasa - fungující jako rozšíření kuchyně a jídelny. Druhou polovinu terasy je možné využít jako molo ke koupacímu biotopu.
Ukrytá v rohu zahrady, na okraji lesa, stojí houpačka, u níž začíná hlavní osa zahrady. Pás vyšších travin s lučními květy, nenápadně proplouvá prostorem a jakoby sjednocuje jednotlivé části v celek.
Dáme-li se podél něj, najdeme zde ohniště pro letní večery, hřiště pro sportovce vysekané v trávě, obnovený ovocný sad nebo malou zeleninovou zahrádku.
Smyslem využití různých druhů lučních směsí a intenzity sečení jednotlivých částí je snížení nároků na údržbu. Jediná intenzivněji sečená část zahrady je kolem domu.