Zahrada v kopcích

Zahrada v kopcích

Autor projektu: SAIKA
Lokalita: Bedrč
Rozpočet: neuvedeno
Rozloha: 4500m²
Rok realizace: 2017
Projekce

Rodinná zahrada v Bedrči je unikátním projektem a tím nejlepším příkladem ideálního postupu při tvorbě nového domova. Zákazník nás v tomto případě oslovil ve chvíli, kdy se na stavebním pozemku nenacházela ještě ani stavba ani výkopy, dokonce ve chvíli, kdy ještě koncept celého prostoru nebyl vůbec určen. Naším úkolem tak bylo tento koncept v prostoru vytvořit tak, aby dům, zahrada i okolní krajina byly neporušitelně provázány a dohromady utvářeli jeden harmonický celek. Kromě zahrady tak z pera našeho ateliéru vyšel i návrh domu, který majitele oslovil natolik, že se stal konečným konceptem. 

Parcela se nachází v silně svažitém terénu a v současné době je z většiny pokryta vzrostlou vegetací. Dominantní dřevinou jsou lísky, které zde byly vysazeny již velmi dávno, pravděpodobně za produkčním účelem. Dodnes si však zachovaly původní výsadbový rastr, který dnes tvoří dominantu celého objektu a alespoň z části jsme se jej rozhodly zachovat i v budoucí zahradě. Vzhledem k typu a umístění parcely byl při tvorbě návrhu kladen velký důraz především na zachování přírodního prostoru s prvky, které daný prostor člověku zobytní a vytvoří tak kousek vlastní, bezpečné, ale stále ještě divočiny. 

Na podzim roku 2017 proběhla 1. etapa realizace, při které byly odstraněny neperspektivní dřeviny a naopak dosazeny dřeviny, které budou za několik let tvořit jádro nové zahrady.